Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

O zásnubách. Co dnes patří k dobrému tónu?
Vendulka

O zásnubách. Co dnes patří k dobrému tónu?

Příslib, při němž se dva lidé zasnoubí, tedy navzájem si slíbí, že spolu uzavřou manželství, nemá v současném českém právním systému oporu. Ale není tomu tak dávno, kdy zásnuby oznámené tiskem patřily i k dobrému tónu.

Předcházelo jim přijetí v nevěstině rodině, kdy po manželství toužící muž požádal o ruku slečny dcery a byl vyslyšen. Při zásnubní hostině si pak snoubenci vyměnili zásnubní prsteny, které byly - na rozdíl od snubních - ozdobeny nějakým drahokamem.

V dnešní době se určitě nezasnoubíte z toho důvodu, aby se Váš vztah legalizoval a mohli jste se společně stýkat na veřejnosti, jak tomu bylo dříve. Obřad zásnub volí spíše konzervativní rodiny a to jako symbol vážnějšího vztahu.
Partneři uzavírají v řeči právníků "smlouvu o smlouvě budoucí" a vyjadřují tím, že jejich vztah je vážný a v budoucnu by měl vyústit v manželství. Stejně jako dříve i dnes může kdokoliv z partnerů tento svazek zrušit a na rozdíl od manželství nemusí o zrušení oficiálně žádat u instituce k tomu určené.
Dnešní doba nevytvořila žádná nová speciální pravidla pojící se k tomuto obřadu, takže stačí jen připomenout pravidla již daná.

Zásnuby se neobejdou bez darů. Budoucí snoubenka dostane kytici světlých květů (má být jednodušší něž kytice svatební) od svého snoubence. K tomu si partneři navzájem vymění zásnubní prsten, přičemž prsten snoubenky by měl být bohatší, nejlépe s nějakým drahým kamenem. Podle pravidel je rovněž možné, když prsten dostává jen snoubenka.
Místo prstenu může dát snoubenka svému partnerovi cokoliv, co bude nosit při sobě (řetízek, hodinky atd.). Dary mohou mít na sobě vyryté jméno či datum zasnoubení. Při eventuálním rozchodu se tyto dary vracejí, což má být symbolem vracení slibu společného života.
Hostina nemá být na počet lidí nijak veliká. Zve se jen úzký okruh rodiny - rodiče, sourozenci, případně i prarodiče. Vhodné oblečení pro tuto příležitost je tzv. odpolední, ve kterém chodíme do divadla či lepší restaurace.

Samotný obřad může mít dvě oficiální podoby:

1. otec nevěsty vstane, zacinká na skleničku a oznámí zasnoubení své dcery, snoubenci povstanou, políbí se a předají si dárky.
2. místo otce obřad zahájí snoubenec a rovněž oznámí zasnoubení.

Doporučuje se řeč k zásnubám nijak neprotahovat a zvolit tu nejkratší variantu. Vyhnete se tak oboustranným rozpakům a nevzniknou podněty pro nějaké rozpory. Jelikož je zasnoubení ještě více pomíjivý svazek než manželství, není vhodné zasnoubení doprovázet dalšími velmi hodnotnými a zavazujícími dary. Také rozesílat oznámení či zviditelňovat nový stav zprávami v tisku k tomuto obřadu nepatří. Jistým zvykem obzvláště na venkově bývalo a mnohdy ještě je vyvěsit na vrata stavení rodičů nevěsty májku - někdy se užívá např. větve břízy apod.
Zasnoubení tedy nic složitého a není čeho se obávat. Snad jen toho, zda Vaše zásnuby vyústí ve všemi očekávanou svatbu. To je pro některé nelehký úkol.

Svatba.cz - vše pro Vaší svatbu.


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek