Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Zajímavé svatební pozvánky a oznámení
Vendulka

Zajímavé svatební pozvánky  a oznámení

Bývalo zvykem, že pozvání na svatbu se ujal tzv. družba-dohazovač (který měl ovšem více úkolů, mimo jiné i domlouvat podmínky sňatku, věno...

Tuto úlohu zastával pro celé okolí, kontaktovali jej rodiče snoubenců), který společně s prvním mládencem (toho si volil ženich mezi svými kamarády) obešel předem dojednané hosty ve vesnici nebo okolí a osobně je zval na veselku.

Úlohu svatebního oznámení plnily ohlášky v kostele. Tři týdny před svatbou se na závěr nedělní mše ohlašovaly plánované sňatky ("třikrát je shodili z kazatelny"). Protože nedělní mše se účastnila většina obyvatel vesnice, věděli o svatbě brzy všichni a rovněž po okolí se zpráva rozšířila ústně.

V některých krajích také fungovaly takzvané zvací koláčky, které se roznášely v předstihu před svatbou, a při té příležitosti byli hosté osobně zváni na hostinu. Na Vysočině se dodnes udržel zvyk roznášení svatebních buchtiček. Jde o miniaturní pečivo plněné tvarohem, obalené v cukru. To se v košíčku se snítkou rozmarýny roznáší místo výslužky týden před svatbou. Původně šlo také o formu oznámení, že se bude konat svatba, nemuselo ovšem souviset s pozváním ke svatebnímu stolu.
Když se začala pro korespondenci využívat klasická pošta, došlo zejména ve městech ke změně ustálených zvyků, přibylo pozvání rozesílaných v písemné podobě. V naprosté většině tento zvyk výrazně převážil nad krásnými starými zvyky, což je jistě škoda - osobní kontakt se nahradit nedá. Na druhou stranu je možné pozvat příbuzné a přátele z nejrůznějších koutů republiky, o světě nemluvě. Těžko byste asi osobně zvali tetičku žijící ve Spojených státech :-)

Je zajímavé rovněž sledovat grafickou podobu svatebních oznámení a její vývoj. V osmdesátých letech a v Čechách zejména v devadesátých letech se oznámení hemžila holubičkami, pozlacenými kočáry, srdíčky... Stejně jako móda svatebních šatů, i oznámení se postupně mění z bohatých a "načančaných" stylů po ty jednodušší a modernější; pokud v dnešní době ukážete ve svatebním salonu snoubencům oznámení s holubičkami nebo srdíčky, často důrazně odmítnou a sáhnou třeba i po poněkud drsnějších návrzích (www.svatbajinak.cz). Chtějí být v určitém směru jedineční a to se jim s bohatou nabídkou výrobců často daří. Jistým hitem poslední doby se stalo dávat na svatební oznámení fotografie snoubenců, černobílé nebo i barevné.

Nezbývá než věřit, že alespoň písemná forma svatebních oznámení vydrží snoubencům co nejdéle a nepromění se tak jako u blahopřání k vánocům nebo velikonocům na hromadné rozesílání esemesek nebo e-mailů...

Svatba.cz - Vaše brána do světa svateb


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek