Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Zácpa může pořádně znepříjemnit život
spoluprace

Zácpa může pořádně znepříjemnit život

Zácpa, nadýmání, bolesti břicha, křeče. Nejraději bychom se neviděli a mezi lidi se nám už vůbec nechce. Netřeba ale zoufat. Především je důležité zjistit příčinu zácpy a pak najít to nejvhodnější řešení. Ne vždy musí být až tak složité.

Co to vlastně zácpa je a jak vzniká?
Příčiny zácpy mohou být různé - špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu, stres či těhotenství. Stejně jako jsou i různé doprovodné stavy - pocit plnosti nebo tlaku v podbřišku, často doprovázené nadýmáním, křečemi v břiše a pocitem nedokonalého vyprázdnění.

Kdy vlastně máme potíže tohoto typu?

Lékaři hovoří o zácpě teprve při méně než třech stolicích týdně. K tomu často patří i další příznaky, jako je nadýmání a pocit plnosti v břiše a podbřišku, bolesti v podbřišku, dlouhé setrvání stolice ve střevě, příliš tuhá konzistence stolice, malý objem stolice, obtížné, bolestivé vyprazdňování stolice a v neposlední řadě pocit nedokonalého vyprázdnění.
Zácpu můžeme dle délky trvání rozdělit na dva druhy. Akutní zácpa se zpravidla projevuje náhle, je vyvolána především stresem, změnou prostředí, stravovacích či jiných návyků. Po návratu k původním zvyklostem je většinou vyřešen i problém zácpy. Trvá-li zácpa delší dobu a není-li její příčinou konkrétní onemocnění, mluvíme o zácpě funkční - chronické.
Co většina postižených neví, je fakt, že zácpa není vždy v první řadě následkem „nevyvážené stravy" nebo „nedostatečného pohybu“. Příčiny totiž mohou být daleko rozmanitější. Například v podobě změny životního stylu, horečnatého onemocnění či upoutání na lůžko, cesty na dovolenou, porušení střevní flóry či hormonálních výkyvů žen během menstruace, těhotenství nebo přechodu.

Výzkumy lékařů prokázaly, že pacienti, kteří trpí zácpou, se v zásadě neliší svým životním stylem od průměru obyvatelstva. Jedí dostatek vlákniny, dodržují pitný režim, sportují, netrpí nadváhou a přesto trpí zácpou.

Důležitou roli hraje u zácpy psychika. Zejména, pokud je člověk pod psychickým tlakem nebo ve spěchu a časové tísni. Jenže nejen psychické příčiny a životní okolnosti mohou vyvést citlivé střevo z rytmu. Často mohou být příčinou zácpy nežádoucí účinky některých léků. Ať jde o léky na lékařský předpis či volně prodejné. Jedná se často o léky proti depresi, bolesti, kašli či léky s obsahem železa.

Jak se tedy zácpě vyhnout nejen na dálnici?
Není to až tak složité. Stravujte se pravidelně (4-5x denně menší porce), zvyšte ve své stravě obsah vlákniny (potraviny bohaté na vlákninu jsou například pšeničné otruby, sója, ovesné vločky, fazole, lněné semínko či celozrnné pečivo). A samozřejmě pijte 2 až 3 litry denně. Chce to samozřejmě i více pohybu. Ale především je nutné se vyvarovat stresu a spěchu, raději relaxovat, cvičit či vykonávat jakoukoliv příjemnou tělesnou námahu. A pokud ani to nepomáhá, prostě zkuste zaklepat na dveře lékaře.

Více informací na téma zácpa naleznete například na www.guttalax.cz.

Autor: MUDr. Jaromír Pohan


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek