Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Má váš partner depresi? Zjistěte to!
Vendulka

Má váš partner depresi? Zjistěte to!

Deprese je potenciálně nebezpečné onemocnění, které dokáže znepříjemnit život na dlouhou dobu a někdy i ohrožuje na životě – to když se přidají myšlenky na sebevraždu, či dokonce pokus o ni. Člověk stižený depresí přitom často na své onemocnění nemá náhled nebo nemá v rámci nemoci sílu a chuť se léčit. Proto je velmi důležitá pomoc okolí, zejména toho nejbližšího.


Na depresi u partnera nás může upozornit několik varovných příznaků. Mezi hlavní příznaky patří pokleslá nebo smutná nálada a snížení zájmu o okolní dění či pokles příjemných prožitků. Člověk s depresí bývá stále posmutnělý, snižuje se jeho zájem o okolí, daleko méně se raduje nebo se neraduje vůbec, je těžké až nemožné ho rozveselit.

I únava může ukazovat na depresi
Deprese se často projevuje ještě dalšími, takzvanými vedlejšími příznaky. Patří k nim zvýšená únavnost – postižený by nejraději nevstával z postele nebo prostě opravdu nevstává, a to ani kvůli vykonání základních potřeb, jako jsou návštěva WC či konzumace stravy. Dalším příznakem bývá porucha chuti k jídlu. Člověk s depresí buď může jíst méně než obvykle, nebo se naopak může začít přejídat.

V pět ráno se probudím a…
Často se objevuje nespavost, hlavně brzké probuzení, třeba v pět ráno; nebo naopak zvýšená spavost spojená s neschopností vstát a zapojit se do normálního denního režimu. Člověk s depresí se také často obviňuje, má pocit, že je nemožný, že nedokáže nic zvládnout, i kdyby se sebevíc snažil, a přestává si věřit, že by vůbec cokoli dokázal. K tomu se může přidat porucha soustředění, roztěkanost a nerozhodnost či celkový neklid, nebo naopak zpomalenost.

Vstávání se smrtí?
K nejvážnějším příznakům deprese patří myšlenky na smrt, na sebevraždu až pokus o sebevraždu. Pozor na to, když smutný, otupělý člověk začne naznačovat, že ho život nebaví a že by ho rád ukončil. Ještě závažnější je, když začne přemýšlet, jak by to provedl. V takovém případě je nejvyšší čas přivolat lékaře, aby se deprese začala řešit. Neplatí zde, že pes, který štěká, nekouše – i u těch nejapatičtějších pacientů s depresí v tomto případě nebývá daleko do slov k činům.

Zbystřit byste však měli, už když vašeho blízkého začne ovládat smutek bez jasné příčiny či když smutek přetrvává nezvykle dlouho a nemírní se a/nebo pokud se ke smutné náladě přidají změny chování popsané výše. Deprese se dá léčit, a čím dříve je diagnostikována, tím větší naděje je na zlepšení stavu a vyléčení.
 

Zdroj: www.psychicke-zdravi.cz


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek