Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Proč užívat kyselinu listovou (folát) před a během těhotenství
spoluprace

Proč užívat kyselinu listovou (folát)  před a během těhotenství

Donedávna byla kyselina listová jen dalším z řady vitamínů B, ale nyní výzkum definitivně prokázal její životní roli v prevenci západního rozštěpu páteře. Po mnoho let bylo známo, že ženy, které již měly dítě s nervovým defektem, jako zadní rozštěp páteře nebo nevyvinutí mozku mají větší pravděpodobnost, že je tato tragédie postihne znovu.

V šedesátých a sedmdesátých letech vědci začali prokazovat, že multivitamíny a kvalitní strava bohatá na zeleninu může toto riziko u většiny matek redukovat. Na základě tohoto zjištění byl proveden detailní výzkum asi 1 800 těhotných žen ve Velké Británii a dalších evropských zemích, o kterých se vědělo, že mají riziko zadního rozštěpu páteře, aby se potvrdilo, které vitamíny je mohou chránit. Výsledky publikované v roce 1991 ukázaly, že 70% žen, u kterých se očekávaly vady ( např. vady postihující míchu dítěte nebo jeho mozek), vadám předešlo tím, že užívaly kyselinu listovou před početím a v raném stadiu těhotenství.
V dalších výzkumných centrech na celém světě, jako např. v Austrálii a v USA studie prokázaly, že i matky s malým rizikem mohou snížit riziko narození dítěte se zadním rozštěpem páteře, pokud zvýší příjem kyseliny listové nejen v raném stadiu těhotenství, ale také už před početím. (V ČR je proto běžné, že gynekolog při zjištění raného stadia těhotenství ženě předepíše kyselinu listovou v tabletách.)

Průměrná denní dávka kyseliny listové pro západoevropské ženy je okolo 240 mikrogramů ale pohybuje se v rozpětí od 80 do 1 000 mikrogramů v závislosti na konzumované stravě. Toto je dostačující pro většinu dospělých lidí, ale ženám, které plánují těhotenství je doporučováno zvýšit tuto dávku asi na 600 mikrogramů denně a to bud´konzumací potravin bohatých na folát nebo užíváním doplňku obsahujícího 400 mikrogramů kyseliny listové.

Kyselina listová ve formě doplňku je již všude k dispozici a není drahá. Je důležité si uvědomit, že musíte zvýšit příjem kyseliny listové před početím a pokračovat až do nejméně 12. týdne těhotenství. V této době bude již vyvinut nervový systém vašeho dítěte. Pokud jste již měla dítě postižené nervovým defektem nebo jestli jste vy nebo vaši blízcí příbuzní postiženi, budete potřebovat 5 000 mikrogramů kyseliny listové denně. Tuto dávku můžete dostat od svého lékaře nebo na lékařský předpis.


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek