Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Bylinky, které uklidňují
spoluprace

Bylinky, které uklidňují

Tato skupina zahrnuje byliny, které obecně dokážou vyživovat srdce a uklidňovat. Srdce je místem, ve kterém duch přebývá, a pokud je srdce bud´ přesycené, nebo prázdné, může být duch znepokojen. Při znepokojení ducha může pacient pociťovat trápení srdce, nespavost, klinickou depresi.


Západní materia medica obsahuje řadu bylin, které patří do této skupiny, snad kvůli naší kulturní náchylnosti ke stresu, přepracovanosti a podvýživě – fyzické.

Výčet bylinek, které mají uklidňující vlastnosti:
Sluncovka kalifornská
Mučenka pletní Šišák stranokvětý
Třezalka tečkovaná
Pepřovník opojný
Kozlík lékařský
Heřmánek pravý
 


Heřmánek pravý:

Heřmánek pravý se jako léčivá bylina používá již velice dlouho. Je zároveň jednou u nejšetrnějších a nejúčinnějších bylin v každé materii medice.
Uklidňuje ducha a pročišťuje horko spojené s depresí vzniklou v srdci a játrech. Heřmánek pravý se používá pro léčbu neklidu, nespavosti, podrážděnosti a rozmrzelosti v důsledku horka z nasycenosti a nedostatečnosti. Heřmánek svou hořkostí snižuje, zatímco svou svěžestí
pročišťuje horko. Jeho ostrost podporuje účinek ostatních léčivých bylin používaných při provázených horkostí.
Heřmánek pravý také usměrňuje játra a harmonizuje žaludek, pročišťuje horko ze žaludku a střev. Pomáhá léčit disharmonii mezi játry a žaludkem, s příznaky, jako je bolest ve slabinách, nadýmání, nechutenství a bolest v nadbřišku.
Další vlastností heřmánku pravého je rozptylování akumulace mléka nebo potravy; rozprouďuje stagnaci, harmonizuje slezinu a žaludek. Používá se často v případě koliky a jiných trávicích problémů, ale u dětí také pro léčbu pláče bez zjevné příčiny.
Příprava a dávkování je v podstatě nenáročná a snadná – stačí použít 2 – 4 ml tinktury nebo drogy ( max. však 15 g) ve formě silného výluhu. Výluh je také možno použít jako parní inhalaci v případě suchých podrážděných plic bud´v důsledku suchých škodlivých vlivů, nebo nedostatečnosti jin. Tinktura s glycerinem je zvláště vhodná pro použití v pediatrii, protože sladký roztok pomáhá zamaskovat hořkou chuť heřmánku. V kombinaci s glycerinem je možné přidat k heřmánku i další byliny, které by jinak byly příliš výrazné na to, aby je bylo možné podávat dětem.
Pamatujte, že dětem stačí menší dávky než dospělým.

Dobrá rada na závěr – heřmánek pravý sbírejte na konci jara a v létě, když jsou květy v plném rozkvětu. Květy je možné bud´zpracovat čerstvé, nebo je pečlivě nasušit pro pozdější použití. Kvalitní a dobře usušená bylina voní sladce po ovoci, je světlá s čistými bílými paprskovitými květy. Neměla by obsahovat hnědé květy ani být cítit zatuchle.

Vzhledem k tomu, že je heřmánek pravý velmi významný při všech trávicích obtížích spojených s horkem, je tedy ideálním nápojem v těchto horkých letních dnech.

Zdroj: Garran Avery Thomas; Naše bylinky v tradiční čínské medicíně; Computer Press, 2008


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek