Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Tekutiny ve výživě těhotné a kojící ženy
spoluprace

Tekutiny ve výživě těhotné a kojící ženy

Transport vody z mateřského organismu do plodu je zabezpečován placentou, výměnou molekul mezi plodem a plodovou vodou a mezi plodovou vodou a matkou. Sám průnik vody placentou je indukován osmotickými a hydrostatickými silami.


Osmotický tlak se vytváří aktivním transportem sloučenin, jako jsou aminokyseliny nebo plodem indukované látky (např. hydrogenuhličitanové ionty ), které vyvolávají osmotickou filtraci plodové vody.


Během gravidity dochází vlivem zvětšování hmoty plodového vejce, mléčné žlázy a objemu cirkulující krve ke zvětšení objemu intracelulární a extracelulární vody v tkáních. Zvýšené množství intracelulární a extracelulární vody ( včetně plodové vody a krve ) tvoří téměř 90% přírůstku hmotnosti ženy v těhotenství. Ke konci těhotenství se nejvíce zvětšuje extracelulární a extravazální objem vody. Extracelulární voda se podílí na typickém těhotenském prosáknutí tkání.

Pitný režim kojící ženy
Příjem dostatečného množství tekutin v období kojení je důležitý. Nelze ho však přeceňovat. Představa, že čím více tekutin žena vypije, tím více mléka bude produkovat mléčná žláza, je nesprávná. Tělo se dokáže přebytečného množství vody rychle zbavit močí, tzn. že potraviny i tekutiny konzumované ve větším množství nezvyšují objem mateřského mléka. Pokud dojde k malému omezení příjmu tekutin, také to nemusí ovlivnit objem mateřského mléka.
Při velkém nedostatku tekutin, kdy dochází k dehydrataci matky, se situace mění a tvorba mléka se snižuje. Je to stav, kdy dochází k zadržování vody ( vyvolanému zvýšenou koncentrací iontů ) a narušení homeostatické rovnováhy. Doporučovanou dobou pro pití je 10 - 15 minut před očekávaným kojením.
Doporučovaný denní příjem tekutin pro kojící ženu se pohybuje od 2,5 do 3,5 l/d. Vhodné je, aby žena pila nízkotučné mléko, džusy ( pozor na zvýšený obsah cukrů ), minerální nebo kvalitní pitnou vodu. Na den by žena měla mít připraven odměřený objem těchto tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Příjem tekutin by měl nastat ještě než žena pociťuje žízeň.

Doporučené tekutiny
V období těhotenství a kojení je vhodné dávat přednost nezávadné pitné vodě. Vhodné jsou stolní vody, minerální vody, které jsou důležitým zdrojem minerálních látek (důležitý je přísun Ca a Mg ). Ovšem nelze doporučit dlouhodobé pití pouze minerálních vod.
Vhodné je pití šípkového čaje, doma připravených ovocných moštů ( pozor na zvýšený příjem cukrů ), zeleninových ovocných džusů. ovocných št·áv ředěných minerální vodou, zeleninových vývarů, chlazených ovocných salátů.
Výborným osvěžujícím nápojem je chlazené nízkotučné sladké nebo kyselé mléko a kokteily z nich připravené. Pití mléka je také významné pro jeho vysokou výživovou hodnotu.

Nevhodné tekutiny v době gravidity a laktace
Za nevhodnou k pití lze považovat vodovodní vodu. Upozorňují na to studie ze zahraničí, které statisticky prokázaly vyšší riziko potratovosti u těhotných žen po konzumaci vodovodní vody v porovnání s vodou převařenou. Nelze vyloučit, že obsah cizorodých látek může tento vliv lít.
Dlouhodobé pití bylinných čajů může být pro těhotnou a kojící ženu do jisté míry nebezpečné. laická představa, že pití bylinných čajů není pro organismus nebezpečné a že „pokud nepomohou, tak neuškodí“, je nesprávná. Může totiž dojít k zatížení organismu alkaloidy, silicemi, glykosidy a dalšími účinnými látkami s různými orgánově specifickými účinky. Z čajů jsou vhodné pouze ty, které jsou připraveny z rostlin neškodných při delším používání ( jahodník, maliník, ostružiník, lipový květ, šípky ).
Nápoje s obsahem chininu ( tonik ) mají být v těhotenství omezeny. Na chinin je citlivý uterus, který reaguje v období gravidity už na dávku 2 mg/kg kontrakcí.
Nevhodné je pití alkoholických nápojů a nápojů s obsahem kofeinu.

Doporučované denní množství tekutin
Doporučovaný denní příjem tekutin v období těhotenství se u jednotlivých autorů liší v závislosti na zemi původu. Například v německých doporučených dávkách z roku 1991 je uvedeno, že gravidní žena má přijímat 2500 ml vody denně. Z toho v nápojích 1350 ml, potravou 850 ml a zbývající množství ( 300 ml )se tvoří v organismu oxidací. Většina autorů se shoduje v doporučované denní dávce tekutin 30 – 45 ml na 1 kg tělesné hmotnosti.

Zdroj: Hronek, Miroslav; Výživa ženy v období těhotenství a kojení; MAXDORF, 2004


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek