Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Mojito - osvěžující letní drink. Připravte si ho i doma!
spoluprace

Mojito - osvěžující letní drink

Letní počasí zavítalo i do našich končin a právě s ním je spojena pohoda a trávení volného času s přáteli a pochutnávání si na lehkých pokrmech, sezónním ovoci a v neposlední řadě také na dobrém pití. V posledních letech stoupá obliba osvěžujících koktejlů, jejichž součástí je bílý rum Bacardi.


Tyto drinky si nemusíte dopřávat jen v barech a restauracích, jejich přípravu zvládnete i sami a můžete tak pro své přátele připravit příjemné zpestření letní párty.
Jedním z nejrozšířenějších alkoholových koktejlů je bezesporu Mojito, drink který má bohatou historii a jehož nedílnou součástí je právě bílý rum Bacardi. Ten byl prvním rumem, z něhož se tento neoficiální národní nápoj Kubánců začal připravovat.

Recept na domácí přípravu originálního Mojita
Do vysoké sklenice vložíme nakrájenou limetu a deset mátových lístků, přidáme třtinový cukr a lehce podrtíme. Sklenici naplníme ledem, přidáme 4 cl Bacardi Superior a dolijeme sodou. Poté promícháme a ozdobíme snítkou máty.

Tip: Mátové aroma probuďte tak, že s lístky v rukách před vhozením do sklenice lehce tlesknete.

Co potřebujeme pro přípravu jednoho originálního Mojita
• 4 cl Bacardi Superior Rumu
• 1/2 - 1 limetu
• 2 lžičky třtinového cukru
• 1 – 2 stonky máty
• Sodu nebo perlivou vodu (např. Bonaqua)
• Led


Něco málo z historie Mojita
Počátky historie neoficiálního národního nápoje Kuby a jednoho z nejrozšířenějších koktejlů po celém světě sahají až do konce druhé poloviny 16. století. Právě tehdy slavný korzár Francis Drake (podobizna viz obrázek vpravo), který byl v neoficiálních službách královny Alžběty I., jež v té době podporovala i jiné korzáry napadající španělské lodě, připravoval členům své posádky nápoj, který se dnešnímu Mojitu podobá.
Rum, resp. jeho primitivní předchůdce, byl u námořníků a pirátů oblíben již dlouhou dobu před tím, ale právě Drake, který na lodích přepravoval mátu, ji spolu s limetkou přidával k tomuto alkoholu. Zajímá vás, co ho k tomu vedlo? Věřte nebo ne, ale nešlo mu o to, aby připravil kvalitní mix drink. Šlo čistě o preventivní důvody. Věřil, že složení limetky a máty ochrání jeho muže před horečkou a jinými nemocemi. Tento tzv. „Draque“ byl původně vytvořen korzárem Richardem Drakem, který byl podřízeným právě Francise Drakea. Draque byl vyroben ze surové cukrové lihoviny (surový předchůdce rumu), cukru, limetky a rozmačkané divoké máty. Drink byl servírován s dřevěnou lžící s rukojetí s kohoutím ocasem.
Základna Drakových korzárů byla na Kubě, proto byl drink zpočátku nejoblíbenější právě tam, postupně se však díky námořnickým výpravám rozšířil i do dalších latinskoamerických zemí.

Konec 19. století – vzniká Bacardi Rum Mojito
Na konci 19. století byla místní, ne příliš kvalitní, třtinová lihovina nahrazena Bacardi Superior Rumem. Nápoj byl navíc zředěn sodou a oficiálně pokřtěn jako Bacardi Rum Mojito. O pár desítek let později se pro svou popularitu, které se těšil mezi bohatými i chudými, stal tento drink neoficiálním národním nápojem Kubánců. Tato skutečnost platí dodnes, kdy si pravděpodobně většina místních obyvatel život bez Mojita dokáže jen těžko představit.


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek