Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Vědci na stopě k objevení hrobky Kleopatry a Marka Antonia
spoluprace

Vědci na stopě k objevení hrobky Kleopatry a Marka Antonia

Minulý měsíc byl v rámci pátrání po hrobce Kleopatry a Marka Antonia dokončen radarový průzkum chrámu Taposiris Magna západně od Alexandrie v Egyptě.


Expedici Nejvyšší rady pro starověké památky (SCA), která má za úkol provádět vykopávky na místě chrámu a v jeho přilehlém okolí, vede Zahi Hawass, generální tajemník SCA, a Dr. Kathleen Martinezová, vědkyně z Dominikánské republiky.

Dr. Hawass uvedl, že spolupráce mezi Egyptem a Dominikánskou republikou na odkrytí chrámu pokračuje již třetím rokem. Nedávný radarový průzkum je nejvýznamnějším krokem, který doposud tým podnikl. Byl realizován egyptským radarovým týmem, jehož členem byl v roli konzultanta i americký odborník Dr. Roger Vickers. Radar odhalil tři místa, kde by se hrobka mohla nacházet.

Nejdůležitější novinkou v Taposiris Magna je nedávný objev velkého a doposud neznámého pohřebiště za hranicemi chrámu. Expedice zde nalezla 27 hrobů. 20 z nich má tvar klenutého sarkofágu, zčásti zapuštěného do země a zčásti vyčnívajícího nad povrch. Sedm zbývajících se sestává ze schodiště vedoucího k jednoduché pohřební komoře. Uvnitř těchto hrobek nalezla expedice celkem 10 mumií, z nichž dvě jsou pozlacené. Objev tohoto pohřebiště naznačuje, že uvnitř chrámu by mohla být pohřbena významná osoba, pravděpodobně královského původu. V době faraónů bylo v Egyptě u úředníků a dalších vysoce postavených osob běžné, že si hrobky nechávali stavět blízko hrobky svého vládce. Stavební sloh nově objevených hrobek naznačuje, že byly postaveny během řecko-římského období.

Dr. Martinezová oznámila, že u Taposiris Magna byl v rámci expedice odkryt chrám zasvěcený bohyni Isis a byly zde nalezeny mince s podobiznou Alexandra Velikého. Uvnitř chrámu bylo nalezeno mnoho hlubokých šachet, z nichž tři byly zřejmě používány pro pohřbívání. Je možné, že se jedná o hrobky důležitých osob. Vedoucí týmu si myslí, že Kleopatra a Markus Antonius mohli být pohřbeni do hluboké šachty podobné těm, které byly nalezeny uvnitř chrámu.

Dr. Hawass uvedl, že během expedice byla doposud nalezena krásná hlava Kleopatry spolu s 22 mincemi, na nichž je její podobizna. Socha a mince ji zobrazují jako krásnou ženu, což je v rozporu s tezí, která zazněla v poslední době z úst kurátora Anglického muzea, totiž že královna byla ve skutečnosti dosti ošklivá. Z nálezů v Taposiris vyzařuje šarm, který možná okouzlil Marka Antonia a Julia Césara, a tyto nálezy naznačují, že Kleopatra rozhodně nebyla ošklivá. Podoba hlavy zmíněné sochy navíc nijak nepotvrzuje v poslední době zastávanou teorii o africkém původu královny. Tým také našel velké množství amuletů a nádhernou sochu bez hlavy, která pochází z doby Ptolemaiovců. Mezi nejzajímavější nálezy patří pohřební maska zobrazující muže s důlkem v bradě. V obličeji lze rozpoznat určitou podobu s doposud známými podobiznami Marka Antonia.

Další informace získáte na pobočce Egyptské centrály cestovního ruchu: Ambasada Egiptu - Biuro d.s. Turystyki - telefon +48 (22) 322-70-02


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek