Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Zahradní odpad zhodnotíte v drtiči
spoluprace

Zahradní odpad zhodnotíte v drtiči

Pustili jste se s vervou do jarního úklidu zahrady, prostřihávání stromů, sestřihu živých plotů i keřů a teď v nerudovském duchu nad haldou větví, větviček, kůry a dalšího zahradního odpadu marně dumáte kam s ním?Otrlí se možná pokusí o pálení, ale měli by vědět, že jim za to hrozí až několikatisícová pokuta. Další možností je odvoz do kontejneru, ale upřímně řečeno by to byla škoda. Mnohem efektivnější a ekologičtější je rozdrtit takový odpad v zahradním drtiči nebo štěpkovači, které vás starostí se zahradním odpadem zbaví jednou provždy. Mají pohodlné čištění pracovního prostoru a jednoduchou obsluhu, takže s nimi může pracovat prakticky kdokoliv. Protože je těchto pomocníků řada druhů, je dobré si před jeho pořízením rozvážit, který typ je pro vaše potřeby nejvhodnější.


Zahradního odpadu se můžete nejen úhledně zbavit, ale navíc ho i zužitkovat. Například elektrický zahradní drtič Atika, který je vybaven dvěma oboustranně ostřenými noži upevněnými proti sobě na řezném kotouči, ho rozdrtí na jemnou drť.
Foto: Mountfield

Zahradní drtiče s elektrickým motorem
Drtiče mají vysoké otáčky, kdy stroj větve strouhá na jemnou drť, která se dá dobře zužitkovat například jako mulčovací materiál na obsypání záhonků a keřů nebo základ kompostu. Nejčastější volbou jsou typy s elektrickým motorem, které jednoduše připojíte k přívodu energie a můžete začít odpad likvidovat. Tyto stroje jsou obvykle osazeny motory, o síle od 1,5 do 2,5 kW. Čím je motor výkonnější, tím silnější větve je schopen drtícím ústrojím tvořeným ozubenými koly zpracovávat. Poradit si dokáží i s větvemi o průměru 4,2 cm.
Stejně jako ve výkonnosti motoru může být u těchto strojů rozdíl i v materiálu použitém na podavač a kryt stroje. Na výběr je tvrzený plast nebo plech. Na běžné užívání je obecně praktičtější plast, protože je lehčí a se strojem se tak lépe manipuluje.
Zahradní drtiče s benzínovým motorem
Protože tyto stroje nejsou vázány k přívodu elektrické energie, můžete je použít prakticky kdekoliv. Oproti strojům s elektromotorem mají robustnější konstrukci a výkonnější motor, takže dokáží zpracovávat větvě o průměru až 8 cm.


Jemná drť získaná zpracováním větví v drtiči se dá dobře zužitkovat například jako mulčovací materiál na obsypání záhonků a keřů nebo základ do kompostu.
Foto: Mountfield

Štěpkovače
Další možností na zužitkování zahradního odpadu jsou štěpkovače. Uvnitř těchto strojů je pomaluběžná fréza, která větve naseká na drobné špalíky. Ty je možné využít nejen jako mulč na pěšiny, mezi záhony nebo do skalky, ale především se dobře hodí na topení v kotli a kamnech.
Práce musí být bezpečná
Na co si je při výběru stroje dobré dát pozor? Především by měl mít dobrou stabilitu a za všech okolností pevně stát na zemi a nekývat se. Při práci je pak dobré nezapomínat na osobní bezpečnost a vybavit se nejen praktickými rukavicemi, ale také pracovními brýlemi. Ochrání vás nejen před odletujícími třískami, ale i ostrými a košatými větvemi.


Štěpkovač seká větve až do průměru 4,5 cm na větší kousky, které se dobře hodí na topení v krbových kamnech nebo kotli.
Foto: Mountfield

Zdroj a foto: www.mountfield.cz


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek