Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Co je to láska?
spoluprace

Co je to láska?

LÁSKA JAKO EMOCE
Říká se, že láska je emoce. Emoce ovšem většinou bývá jakési hnutí mysli, neklid, citová reakce, a to obvykle intenzivní. Láska tedy je citové hnutí zaměřené na někoho. Ale jako každá emoce je láska také energie v pohybu.


Je tedy normální, že láska, kterou k někomu pociťujeme, může mít své vrcholy i pády a že nás někdy může začít fyzicky i citově přitahovat někdo jiný. Láska a vášeň nejsou synonyma. Vášeň spočívá v „afektivních stavech či hnutích mysli natolik silných, že ovládnou svou intenzitou nebo neustálým přetrváváním duševní život člověka“*. Vášeň má stejný účinek jako ty nejsilnější drogy, protože se může přeměnit ve skutečnou posedlost. Pravá láska je to, co přetrvá, když vášeň ze začátku vztahu ustoupí.
Aby láska, toto citové „hnutí“ směrem k partnerovi, mohla existovat a trvat, musí být splněny tři podmínky. Navíc musí být všechny tři splněny ve vztahu k téže osobě a také vzájemně.

OBDIV
První z těchto tří podmínek je obdiv. Mohu někoho milovat pouze tehdy, pokud ho obdivuji a pociťuji jeho obdiv ke mně. Obdiv je „pocit radosti a nadšení z něčeho, co považujeme za krásné nebo velkolepé“**. K lásce je potřeba druhého respektovat. Jakmile začneme na adresu druhého říkat nepěkné věci, vážně ohrožujeme Lásku. Asi se vždycky neshodneme ve výchově dětí, nakládání s financemi (to bývají dvě nejčastější příčiny neshod), frekvenci sexuálních styků, volbě přátel, projevech něhy…, ale vždycky se musíme shodovat v tom, že ten druhý je jedinečná lidská bytost, hodná respektu, obdivu a lásky. Zmenšení obdivu je přímo úměrné zmenšení lásky. Ztráta obdivu je velmi vážný příznak, který ukazuje na přímé ohrožení partnerského vztahu.

SEN
Druhou podmínkou je sen: Ti dva, kteří se milují, mají společné plány, společné sny; jsou to vlastně „spiklenci“, kteří společně vytvářejí svou budoucnost: svatba, koupě prvního domu nebo auta, příchod prvního dítěte a těch dalších, kariéra jednoho či druhého, zapojení do společnosti, dovolené, důchod… Že každý z partnerů může mít své vlastní, osobní sny, které se od snů toho druhého liší, to není vůbec na překážku. Osobní sny se nemusí nutně podřizovat snům páru. Ale pokud začnou převládat nad společnými projekty nebo pokud se stane, že jeden z partnerů začne snít o někom jiném, pak se přiblíží konec společného snění. Každý pár je založen na dvou autonomních osobnostech, které mají své vlastní záměry. Milovat se znamená snít spolu o věcech, které můžeme dokázat ve dvou.
Když například muž věnuje veškerou svou energii a všechen čas profesním úspěchům, když žena, jak tomu často bývá, žije jen pro své děti, vzniká mezi partnery určitý odstup, ztrácejí jeden druhého z dohledu; a když děti odejdou a nastane čas odchodu do důchodu, partneři zjistí, že jsou jako dva cizinci.

SEXUALITA
Láska je pochopitelně založena na vzájemné fyzické a sexuální přitažlivosti – to je třetí podmínka. Vždyť dokonce pojem „milovat se“ označuje sexuální vztahy. Co je krásnějšího než se milovat s milovanou bytostí? Milovat někoho znamená chtít mu být co nejblíž, dotýkat se ho, laskat ho, splynout spolu, proniknout do něj. Milovat někoho znamená být k němu fyzicky přitahován. Znamená to, že problémy v sexu nebo ztráta libida ukazují na ztrátu lásky? Někdy ano, ale ne vždy. Je to především příznak toho, že se v jednom nebo druhém z partnerů či ve vztahové dynamice něco děje, něco, čím by se měli partneři začít co nejdříve zabývat, aby jejich vztah vydržel.
Vášeň už ze své podstaty zabíjí touhu, stejně jako po dobrém jídle mizí hlad. Je také pochopitelné, že toužím po něčem, co nemohu mít. Aby přitažlivost nebo touha po druhém mohla přetrvat, každý pár musí najít ten správný odstup, díky němuž může touha dojít svého naplnění (musíme jíst, abychom přežili), ale také takový odstup, který umožňuje tu touhu udržovat (hlad je nejlepší kuchař). Hrát si na žárlivce nebo si být tím druhým příliš jistý, to jsou nejjistější způsoby, jak zabít veškerou fyzickou a sexuální přitažlivost.
V druhé části této knihy uvidíme, jak se rodí a rozvíjí milostný vztah. Také poznáme, že z hlediska trvalosti vztahu je nutné brát v úvahu nevědomou vztahovou dynamikou, která ovlivňuje všechny páry, i ty nejzamilovanější.

Láska se tedy skládá z obdivu, snění a sexu.
 

Ukázka z knihy: Láska a sexualita v trvalém vztahu, autor: Yvon Dallaire
ISBN: 978-80-7367-523-3
Počet stran: 168
Cena: 199,- Kč  www.portal.cz


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek