Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Jarní péče o pokojové rostliny. Vše co potřebujete vědět!
spoluprace

Jarní péče o pokojové rostliny

Pokud chcete úspěšně pěstovat pokojové květiny, musíte o ně dobře pečovat v každém ročním období. Nejvíce práce vás čeká nyní na jaře. Čerstvá zemina, nový květináč a odstranění zaschlých listů povzbudí pokojové rostliny do začátku nové sezóny.Jaro je ideální období pro přesazování pokojových rostlin. Rostliny poté začnou opět silně růst a nový substrát brzy prokoření. Mladé, silně rostoucí rostliny přesazujte každý rok, starší jedince stačí přesadit po dvou až třech letech. Neklamným znamením, že už není čas otálet, je prokořeněný bal nebo kořeny vyrůstající z odtokového otvoru.

Zásady správného přesazování
Správná velikost květináče: Nová nádoba by měla být jen asi o 3 cm větší než původní.
Drenážní vrstva: Přes odtokové otvory na dně květináče položte hliněné střepy, kamínky nebo kousky polystyrenu, aby se zemina nesypala ven. U menších pěstebních nádob nemusíte vždy na dno sypat drenážní vrstvu. Nutně ji potřebují jen druhy citlivé na mokro. U větších nádob by však 3-5 cm vysoká vrstva keramzitu, která zajišťuje dobrý odtok vody, neměla chybět.
Výběr substrátu: Použijte zeminu pro pokojové rostliny, případně speciální substrát pro konkrétní skupinu rostlin.
Hloubka výsadby: Rostliny zasaďte do stejné výšky, v jaké rostly ve staré nádobě, a dosypte kolem kořenového balu čerstvou zeminu.
Zálivka: Čerstvě přesazenou rostlinu důkladně zalijte. Přebytečnou vodu z krycích květináčů či podmisek včas vylijte. „ Mokré nohy“ jsou nebezpečné zejména pro čerstvě přesazené rostliny.
Hnojení: Zásoba živin v čerstvé květinové zemi vystačí asi na 6 týdnů. Teprve potom rostliny začněte pravidelně přihnojovat. Ovšem pozor, existují speciální substráty obohacené o pomalu rozpustná hnojiva. Ty pak zajistí rostlinám dostatečný přísun živin po celou vegetační sezonu.
Stanoviště: Čerstvě přesazené pokojové rostliny postavte v prvních dnech na místo chráněné před sluncem, aby se takzvaně usadily. Teprve potom je přestěhujte na stálé stanoviště.

Správné přesazování pokojových rostlin
1. Pokud kořeny rostliny prorůstají odtokovým otvorem květináče, je načase rostlinu přesadit.
2. Nový květináč by měl být o málo (2-3 cm) větší než původní.
3. Na dno nového květináče nasypte vrstvu drenáže – štěrku nebo keramzitu.
4. Pevné kořenové obaly vytlačte dřevěnou tyčkou.
5. Jestliže již kořeny příliš porostly odtokovými otvory, nezbude vám, než květináč rozbít.
6. Povrch kořenového balu opatrně zkypřete a rozviňte zamotané kořeny.
7. Rostlinu umístěte do nového květináče.
8. Dosypte zeminu a dobře ji přitlačte kolem kořenového balu. Nakonec rostlinu zalijte.

Zelený dorost z vlastní množírny
Jaro je nejvhodnější dobou k rozmnožování pokojových rostlin dělením nebo řízkováním. Takže pokud si chcete vlastnoručně vypěstovat rostliny pro zkrášlení svého bytu či k obdarování svých přátel a známých, nastala ta pravá doba.
Některé rostliny mají k rozmnožování již připraveny hotové rostlinky, např. zelenec, neduť a některé kapradiny. Jiné, například břečťan a begonie, se snadno rozmnožují vegetativním způsobem z odříznutých nebo odlomených částí rostlinného těla. Snadno zakořeňují koncové výhony takřka u všech plazivých rostlin, např. u žumenu, popínavých filodendronů či voděnky. Ponořením řezné rány do stimulátoru tvorbu kořenů ještě podpoříte.
Dobře vypěstujete mladé rostlinky v miniaturní plastové množině postavené u radiátoru. Mnoho pokojových rostlin totiž pochází z tropů a k zakořenění potřebují teplotu půdy nejméně 25 °C. To platí např. pro fíkovníky, voskovku, filodendron, stefanotis nebo ibišek. Použije speciální množitelskou zeminu. Asi po čtyřech týdnech většina řízků zakoření.

Sprchování pokojových rostlin
Abyste zabránili splavení zeminy z povrchu květináče, použijte plastový sáček nebo vystřihnutý kruh ze silnější fólie. Fólii či sáček navlečte na květináč a gumičkou stáhněte okolo rostliny. Mírnou, vlažnou sprchou pak spláchněte rostlinám z listů prach a případné škůdce.

Množení rostlin řízkováním
1. Na řízky stříhejte nejlépe vrcholky stonků rostlin o délce 8-10 cm.
2. Připravte si květináč naplněný směsí rašeliny a písku nebo speciálním substrátem na množení pokojových rostlin. Povrch zeminy upěchujte a kolíčkem v něm nadělejte otvory pro výsadbu rostlinných řízků.
3. Spodní konce řízků ošetřete stimulátorem.
4. Řízky zapíchejte do připravených otvorů a zeminu kolem nich dobře přitlačte.
5. Lehce zalijte, přikryjte fólií, do které udělejte malé dírky, a umístěte na teplé a světlé místo. Použít můžete i speciální plastový množírenský minipařníček.
6. Poté co řízky zakoření, rozsaďte je do samostatných květináčů.
7. Pokud chcete podpořit keřovitý růst rostliny, zaštípněte jí vrcholek.


Běžná péče
Aby byly rostliny zdravé, musí být umístěny na místo, které uspokojuje jejich nároky na světlo a teplo. Dále potřebují ještě pravidelné hnojení a zalévání. Stojí to každý den trochu času, ale zato můžete očekávat potěšitelný výsledek. Správné zalévání je pravděpodobně nejdůležitější součástí péče o pokojové rostliny. Není bohužel možné vytvořit přesný plán zavlažování, který by měl všeobecnou platnost. Každá rostlina potřebuje v různém prostředí různou intenzitu zálivky. Seznamte se proto důkladně s nároky všech druhů pokojových rostlin.
Rovněž nepodceňujte pravidelné přihnojování. Používejte speciální hnojiva pro pokojové rostliny. Hnojit byste měli jen v době růstu. Nikdy nehnojte rostliny, je-li půda proschlá nebo přemokřená. Zaprášené lesklé listy neoprašujte, snadno se poškodí. Chlupaté listy oprašujte jemným štětečkem. Chcete-li rostliny po zimě umýt, postavte je na lehký, teplý déšť nebo pod mírnou, vlažnou sprchu.

Kniha: Rok v zahradě, Radka Procházková, Marcela Novotná, nakladatelství MOTTO www.motto.cz


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek