Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Když přijdou první zoubky
spoluprace

Když přijdou první zoubky

Někdy mezi čtvrtým a dvanáctým měsícem života se začnou objevovat první zoubky – u většiny dětí k tomu dojde kolem šestého měsíce. Zoubky se často prořezávají krátce po sobě, někdy jsou však mezi jednotlivými zuby také velké odstupy. Závazné je pouze pořadí. Nejprve se objeví střední řezáky.


U tří ze čtyř dětí se prořežou nejprve dolní řezáky. Poté následují postranní řezáky, pak přední zuby třenové. Mezery mezi nimi vyplní později špičáky.

Pro zoubky je náročné propracovat se skrze okostici, vazivo a ochranný obal dásní. Důsledkem toho je tlak, napětí a bolesti. V tomto období děti koušou do všeho, co se k tomu jenom vzdáleně hodí. Tlak, který působí při kousání dásně, zmírňuje bolest a podporuje prořezávání zubů. U většiny dětí se prořezávání zubů ohlásí dlouhou dobu dopředu. Dítě nápadně hodně sliní, častěji než jindy si něco dává do úst a intenzivně to kouše. Jestliže dítě neustále sliní a eventuálně je ještě nachlazené, kůže kolem úst někdy zarudne. abyste zredukovali toto zarudnutí, měli byste, kdykoli dítě spí, nanést na tuto oblast dětský krém nebo mléko obsahující tuk.
Spousta dětí si také neustále do úst strká pěstičku. Protože čelisti jsou během prořezávání zoubků silněji prokrvené, má dítě často tváře červené jako oheň. Pokud je prořezávání zubů už nablízku, jsou mnohé děti neklidné a plačtivé.

K mírnění bolesti, případně ke kousání, je vhodný velký kus chlebové kůrky (malý kousek by mohlo dítě spolknout), mrkev nebo nepříliš malý kousek jablka. Existují i kousací kroužky naplněné vodou, které před použitím uložíte do ledničky. Zmírnění potíží může napomoci i jemná masáž. K tomu si posadíte dítě na klín – to ho trochu povzbudí – a pak prstem jemně masírujete opatrnými pohyby od křídel nosu až po koutky úst. Podobné masáže podporují prokrvení a pomáhají zubu k rychlejšímu prořezání.

Jsou-li oblasti kolem čelisti zarudlé nebo dokonce zanícené, můžete je opatrně navlhčit heřmánkovým čajem. V lékárně jsou k dostání i speciální tinktury nebo gely na zmírnění bolestí.

Mnohé děti dostanou při prořezávání zubů i teplotu, některé prodělají nachlazení nebo průjem. Dlouho se předpokládalo, že prořezávání zubů způsobuje u dětí horečku – ale je to spíše naopak – při horečce se zuby lépe prořezávají. Nachlazení a průjem (obojí vyvolané infekcemi) vznikají často kolem čtvrtého a šestého měsíce – tedy v období prořezávání zubů- výrazně častěji, protože v této době dítě ztrácí vrozenou ochranu. Jeho imunitní systém si začíná budovat vlastní repertoár obranných látek. Abyste tyto drahocenné perly v ústech už od počátku chránili, je třeba je pravidelně čistili měkkým kartáčkem (zatím bez zubní pasty). Matky by si měly nechat udělat test slin ohledně bakterií způsobujících zubní kaz, protože tyto se při mazlení snadno přenášejí na dítě. Tvar a velikost, stejně jako kvalita zubní skloviny, jsou geneticky podmíněné. Na základě mléčných zubů ještě nelze předpovědět, jak budou jednou vypadat trvalé zuby. Pro zdravý vývoj potřebují první zoubky především vápník a trochu fluóru.

Kniha: První tři roky života dítěte, Doro Kammerer, nakladatelství GRADA www.grada.cz


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek