Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Jak si vypěstovat či namnožit bylinky? Začít můžete již od března!
spoluprace

Jak si vypěstovat či namnožit bylinky? Začít můžete již od března!

Chcete-li pěstovat bylinky – ať již na zahradě, na terase nebo na okenním parapetu – vždy stojíte před otázkou, kde získat vhodné rostlinky. Nejlevnější přirozeně bude, vypěstujete-li si je sami ze semen. Snadno si je také můžete namnožit – z řízků nebo oddělky.


V zásadě lze všechny bylinky vypěstovat ze semen; nevhodnější pak pro tento způsob jsou jednoletky. Naproti tomu víceletým rostlinám chvíli trvá, než vzrostou natolik, že je můžete sklízet. Pro výsev – též přímo do volné půdy – jsou vhodné bazalka, brutnák, kopr, kerblík, libeček, petržel, pažitka, meduňka a různé druhy řeřichy. Estragon, majoránku, dobromysl, šalvěj a mátu rovněž můžete vysévat, vhodnější je však koupit si již vzrostlé rostlinky nebo si bylinky namnožit z řízků. Pokud jde o tymián, levanduli a rozmarýn, ty si vždy raději kupte vzrostlé, silnější rostlinky.

Bylinky ze semen

Doma můžete semena vysévat již od března, ven do volné přírody až po posledních mrazech. Dbejte na dostatečné vzdálenosti: pokud vysejete semena příliš husté budete muset vzešlé rostlinky protrhávat, přičemž necháte pouze nejsilnější rostlinky.
Chcete-li pěstovat bylinky v době či bytě, musíte použít speciální zeminu, sterilizovanou a bez příměsí hnojiv. Se zásobou výživných látek obsažených v semenech si rostliny v prvních týdnech bohatě vystačí. Semena rostlin, který klíčí na světle, nesmíte překrýt zeminou, případně je zakryjte jen velice tenkou vrstvou. Ostatní překryjte vrstvou zeminy odpovídající dvojnásobku velikosti semen. Zemina musí být stále vlhká. Květináč nebo misku zakryjte průhledným víkem nebo fólií, aby klíčící rostlinky měly optimální mikroklima. Jakmile se objeví klíčky, začněte víko nadzvedávat – každý den o něco víc, až po několika dnech, kdy rostlinky dostatečně zesílí, víko odstraníte. Varování: vzešlé rostliny vyžadují světlo, nikoliv však plné slunce. Semenáčky začneme protrhávat, případně přepichovat, jakmile dosáhnou takové velikosti, že je můžeme uchopit prsty. Obvykle přesadíme vždy dvě až tři silné mladé rostliny do jednoho květináče, který postavíme na slunné místo, aby se mohly dál úspěšně vyvíjet.

Množení řízkováním

Množení řízkováním je vhodné pro všechny zdřevnatělé druhy, jako jsou rozmarýn či levandule.
Postup je následující: V létě nařežeme ostrým nožem mladé vrcholky výhonů (délka 6-8 cm). Spodní listy odstraníme. Řízky zapícháme do kořenáčů naplněných pěstebním substrátem a přikryjeme je průhledným víkem. Jakmile řízek zakoření a vytvoří si nové lístky, víko odstraníme.

Tip! Víte, že

bylinky si můžete zcela jednoduše sami vypěstovat s pomocí sadbovačů. Sadbovač je soustava individuálních malých buněk, do nichž se přímo vysévá semeno a v nichž se rostliny vyvíjejí až do výsadby na stanoviště. Do každé buňky vyhåoubíte asi 5 mm hlubokou jamku a do ní vysejete semena. Pak je tence překryjete zemnou a zavlažíte.

Kniha: Bylinky, Gabriele Lehari, nakladatelství GRADA www.garada.cz


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek