Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Komu pomůže autolékárnička zaházená na dně kufru auta?
spoluprace

Komu pomůže autolékárnička zaházená na dně kufru auta?

Zjistit reálný stav vybavenosti motorových vozidel autolékárničkami mezi českými řidiči měl za cíl průzkum společnosti HARTMANN-RICO. Průzkum byl realizován v rámci veletrhu Autotec (3. - 8. 6. 2008)

a ve spolupráci s Českým červeným křížem na akci „Pojďte s námi do ZOO“ 10. 5. 2008 jako součást rozsáhlé kampaně zaměřené na podporu bezpečnosti na silnících.

Ačkoliv je lékárnička povinnou výbavou automobilů, můžete na silnicích potkat čtyři vozidla ze sta bez autolékárničky. Zbývající automobily, které lékárničku sice vozí, však ještě nemusejí v krizové situaci znamenat rychlou pomoc.

Většina řidičů (66%) totiž vozí autolékárničku v kufru vozidla, kde bývá často doslova zaházena různými předměty a je těžké ji najít. Proto je vhodné lékárničku umístit do boku kufru, upevnit například gumovým držákem, aby byla lehce přístupná. I tato varianta má však své úskalí. Pokud vozidlo havaruje, často bývají dveře kufru zaklíněné a dovnitř k autolékárničce se nikdo nedostane. Proč tedy raději neumístit lékárničku v kabině vozidla?

Pod sedadlem nebo v kapse dveří vozí svou autolékárničku čtvrtina řidičů – toto uložení lze jen doporučit. Někteří (dle průzkumu se jedná o 8% řidičů) ji ukládají na odkládací ploše pod zadním oknem nebo na sedadle. Pozor, zde se však lékárnička stává nebezpečným předmětem! Zejména lékárnička v plastovém obalu může při rychlém zabrzdění člena posádky velmi lehce zranit. Navíc je třeba autolékárničku ukládat mimo dosah slunečních paprsků. Zdravotnické materiály uvnitř totiž díky vysokým teplotám za oknem auta mohou degradovat. Jistě si dokážete představit, co se stane s gumovými rukavicemi, ponecháte-li je několik týdnů na slunci.

Nesmíme zapomínat také na expirační lhůtu autolékárniček. Průzkum HARTMANN-RICO ukázal, že 8% řidičů své lékárničce v tomto směru příliš pozornosti nevěnuje – její exspiraci totiž kontrolovali před více než třemi roky. Naštěstí má více než polovina řidičů (57%) autolékárničku novou (nákup v roce 2007-2008). 35% řidičů pak autolékárničku kontroluje minimálně jednou za tři roky, což je průměrná doba exspirace autolékárniček. Doporučit však musíme kontrolu nejen exspirace, ale i funkčnosti zdravotnických materiálů v autolékárničce pravidelně každý rok.

Dobrou zprávou je, že téměř polovina řidičů (46%) si autolékárničku vybírá podle její kvality. Ačkoliv se kvalita zabalených zdravotnických materiálů posuzuje velice obtížně, stačí se například zaměřit na velikost a pevnost nůžek. Pokud se hodí nanejvýše na pracovní vyučování vašeho prvňáčka, ověřte si raději i kvalitu ostatních materiálů v autolékárničce. Rady a tipy, jak poznat kvalitní a nekvalitní zdravotnické materiály najdete na www.autolekarnicka.cz. Při pořizování autolékárničky se pak poraďte s prodejcem. Bohužel kvalitní zdravotnické materiály nezaručuje ani dlouhá exspirace (podle ní si autolékárničku kupuje 18% řidičů) a už vůbec se nemůžete spolehnout na kvalitu zdravotnických materiálů v levných autolékárničkách (podle ceny si vybírá 14% řidičů).

Ať už se jednalo o ošetření lehkého poranění při cestě autem na výlet nebo důkladnější poskytnutí první pomoci při autonehodě, autolékárničku již někdy využila více než čtvrtina dotázaných řidičů (27%). Zůstává tedy nezbytnou výbavou automobilů nejen kvůli zákonem stanovené povinnosti, ale hlavně kvůli situacím, které nás na silnicích mohou potkat.


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek