Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Psí svět - výcvik štěněte
Vendulka

VÝCVIK ŠTĚNĚTE

1. ČÁST- ZÁKLADY VÝCVIKU
Základní výcvik můžete začít ihned po přivezení štěněte, současně s výchovou k čistotnosti.

Štěňata však nevydrží být dlouho soustředěná, proto by doba cvičení měla být zpočátku 5-10 minut jednou nebo dvakrát denně. Ideální doba výcviku je brzy ráno a pak k večeru. Necvičte psa po krmení, ale naopak před ním, protože on bude víc chtít odměny a bude se více snažit.

Ke cvičení zvolte klidné místo, kde nebudete nikým rušeni. Cvičení musí být pro štěně zábavné, mělo by probíhat formou hry.

Výcvik můžete provádět i u staršího psa, pokud si jej pořídíte, výcvik však bude probíhat pomaleji a bude zapotřebí větší trpělivosti. Vždy však začněte psa cvičit od okamžiku, kdy si jej přivezete domů.

Pro první dny stačí učení na jméno, které říkejte, kdykoli na psa voláte. Psa přivykejte na jméno tak, že veškeré příjemné činnosti budete začínat vyslovením psova jména. Začněte jméno vyslovovat s miskou v ruce před každým krmením, když pes přijde, pochvalte jej, misku položte a nechte jej se nažrat. I později, když už pes na jméno přivykl, a na vaše vyslovení jeho jména přijde, nezapomeňte ho odměnit pamlskem.

NÁCVIK ČISTOTNOSTI

Je to jedna z nedůležitějších věcí, které psa musíte naučit. I když se rozhodnete, že psa cvičit nebudete(což bych vám nejraději rozmluvila), tohle ho naučit musíte.

S nácvikem čistotnosti je nejlépe začít ihned po odběru štěněte. Štěně většinou potřebuje vykonat svou potřebu po probuzení nebo po jídle. Jakmile se štěně probudí, tak ho vezměte do náruče a běžte s ním ven. Nenechávejte ho, ať si tam dojde sám, protože s největší pravděpodobností potřebu vykoná ještě na cestě. Já své štěně nosila v náručí dva měsíce. Pokud bydlíte v bytě, musíte se rozhodnout, jestli nejprve budete učit štěně chodit na noviny v bytě nebo hned od začátku zahájíte nácvik čistoty venčením. Já s ním chodila ven i v noci a myslím, že se to vyplatilo, ve čtyřech měsících byl v tomto ohledu vycvičen. Ven v noci s úplně malým štěnětem choďte po třech hodinách, od deseti týdnů postupně intervaly prodlužujte. Občas se štěněti stane nehoda i v bytě, nikdy ho však za to netrestejte, mohlo by to mít nežádoucí následky. Pes svůj močový měsíc plně ovládá až od šesti měsíců.

Naučte také svého psa vykonávat potřebu na povel, později to jistě oceníte. Když se štěně chystá vykonat potřebu na vámi určeném místě, řekněte povel, třeba "šikulka", a když štěně potřebu vykoná, pochvalte je. Není důležité, jak váš povel bude znít, avšak je nutné, aby byl pokaždé stejný. Uvidíte, jak to oceníte, pokud budete akutně potřebovat, aby se štěně vyvenčilo třeba na nádraží, kdy máte jen chvíli na vyvenčení, než přesednete na jiný vlak.

Asi tak v osmi až deseti týdnech byste mohli začít s naučením na obojek a vodítko. Psovi nejdříve dávejte obojek jen na chvíli, opět intervaly prodlužujte. To, že se štěně bude moci "udrbat", je úplně normální. Stačí, když na začátek pořídíte obojek obyčejný, štěně většinou rychle roste a za pár měsíců byste stejně museli koupit jiný. Správnou velikost obojku poznáte tak, že za něj volně vložíte dva prsty.

S nácvikem na vodítko jsem slyšela názor, že máte vodítko nechat volně na psovi, aby si ho mohl pořádně prohlédnout. Ze začátku se bude štěně na vodítku škubat, ale nebojte se, za pár dní si zvykne.

Při cvičení je nutné používat vždy stejné povely, které musí být vždy vysloveny srozumitelně a s důrazem. Doporučuji využít signálů ruky a dlaní, pes lépe chápe povel a pak už můžete psa ovládat i beze slov. Pokud chcete v budoucnu užívat těchto signálů, užívejte je, spolu s vyslovenými povely, hned od začátku výcviku.

Autorka : Gaume


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek