Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Koktejlové šaty a
Lucie Nováková

Koktejlové šaty a „malé černé“
Jaký je v tom vlastně rozdíl?

Obléct se do gala přináší vzrušení, ale doba nám připravuje jen málo příležitostí, abychom opravdu užily velké večerní šaty. Kdo chodí pravidelně na luxusní plesy, bály a vládní recepce?


Většina událostí, „nás normálních lidí“, volá po krátkých večerních šatech, které dokonale splní požadavky elegantních večírků, divadelních a operních představení i slavnostních vernisáží. Proto ženy raději investují do všestranných malých černých a koktejlových šatů než do ohromujících, mohutných rób, kterou na sebe vezmou jednou za deset let.

Dobře ušité malé černé představují prototyp nadčasové elegance a není divu, že se drží na špičce už osm desetiletí. První vlašťovkou s délkou pod kolena vytvořila Gabrielle Chanelová (známá jako „Coco“) v roce 1926. Model jasně odrážel duch doby, v níž se zrodil, neboť 20. léta byla léta revolučních proměn dámského odívání a odkázala nám spoustu dosud moderních prvků. Změny tehdy zasáhly rovněž oblast večerní róby. V porovnání s obrovskými dlouhými kreacemi byly malé černé provokativně hladké a prosté ozdob. Americký časopis Vogue je nazval „fordem“ říše šatů, protože výtvory Fordovy automobilky platily ve 20.letech za nejmodernější a přiblížily dříve luxusní záležitost lidovým masám.

Stejně jako řadě novinek trvalo i malým černým nějakou chvíli, než ve světě módy zdomácněly. Zářily v 50. a 60. letech, kdy dostaly novou tvář a dočkaly se skutečného květu – jakmile oblékly Audrey Hepburnovou pro vybrané scény filmu Snídaně u Tiffanyho, pro řadu žen se staly ideálem dámského šatníku. Mezitím se stálice salonu Chanel chopili další tvůrcové, aby ji přizpůsobili k vlastnímu obrazu, takže mnohým uniklo, že o vytvoření filmového kostýmu požádal Audrey Hepburnová svého nejoblíbenějšího krejčího Huberta de Givenchy. Malé černé dodnes zůstávají pro módní návrháře lákavým tématem a každou sezónu se objevují na molech coby ukázka nadčasové klasiky.

Zatímco malé černé zastupují modernu 20. let, v koktejlových šatech se zrcadlí zalíbení v přepychu provázející 50. léta. V roce 1948 dostal Christian Dior jednoduchá a účinný nápad a předvedl modely s hlubokým výstřihem, s ramínky či bez ramínek, sukní dlouhou do poloviny lýtek a doplněné kabátkem neboli krátkým paletem, v nichž se snoubily požadavky večerních a odpoledních šatů. Tak se Dior stal uznávaným otcem koktejlových šatů, které dámám pomohly vyřešit problém ideálního společenského oblečení – skvěle posloužily v odpoledních chvílích zábavy a na znak přechodu ze dne do noci stačilo bez jakéhokoli převlékání pouze odložit kabátek.

Zdroj foto: Quelle.cz
 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek